5 vecí, ktoré ťa naučí projekt s firmou 

1 augusta, 2022

Už počas strednej je super si vyskúšať ako to funguje v naozajstnom biznisovom prostredí. V DASATO Academy máš na to vyhradený čas a priestor. Zároveň však nie je na tvojich pleciach toľko zodpovednosti, ako keby si už zamestnancom reálnej firmy. Nazvala by som to bezpečným miestom na učenie. Taktiež  som mala možnosť zistiť, či by sa mi v páčilo aj v budúcnosti pracovať v súkromných firmách.

Čo teda dala táto skúsenosť mne?

1. Prezentačné zručnosti

Projekt v praxi s firmou sa končí prezentovaním pred odbornou porotou.
Počas celého projektu sme makali na úlohách a riešili rôzne problémy. To sme po pár mesiacoch zhrnuli do krátkej prezentácie. 

Daná prezentácia musela byť dokonalá, pretože to bolo jediné, čo sa dostalo k samotnému vedeniu firmy. Okrem super nápadov, musela byť prezentácia aj nápaditá. Nechceli sme predsa porotu uspať.

Najskôr som mala predtým rešpekt, ale zistila som, že prezentačné zručnosti sa dajú naučiť. Mali sme na to dokonca pripravený aj workshop.

2. Pýtať sa na názor

Úprimne, pred absolvovaním programu som sa celkom obávala kritiky či názorov od ostatných. Dnes už viem, že skúsení ľudia vedia môj projekt ich názormi posunúť vpred. 

Skúsenejší človek uvidí prácu z inej perspektívy a pomôže vniesť nový pohľad na problémy. Upozorní na veci, ktoré vám celý čas unikali a sú kľúčové. Najhoršie čo sa môže stať je, že vás daný človek pri požiadaní o konzultáciu odmietne alebo vám povie, že vám nevie pomôcť.

3. Ísť do nových vecí

Nikto učený z neba nespadol a drvivú väčšinu svojich zručností nadobudol každý človek počas svojej práce, teda takzvane za pochodu. Keďže na projektoch s firmou pracujete v malých tímoch je pravdepodobné, že sa budete musieť popasovať s rôznymi úlohami od grafiky až pobenia kvantitatívnych či kvalitatívnych prieskumov. 

Opäť platí, pýtajte sa a hľadajte informácie, kde sa len dá. Väčšina ľudí vám veľmi ochotne pomôže a poradí. Možno nebude vaša práca najkvalitnejšia, ale skúsite si veci, ktoré by ste si inak celkom iste neskúsili a vedomosti celkom určite využijete aj neskôr!

4. Oddychovať

Poznáte to, práca vás baví, najradšej by ste pri projekte strávili celé dni a hlavne máte pocit, že pri tom projekte musíte stráviť celé dni. Pretože kto iný to urobí, ak nie práve vy? 

Tento pocit poznám, ale poznám aj pocit vyčerpania a nepríjemné následky takéhoto štýlu práce. Preto vám odporúčam nechať si v kalendári medzi školou, prácou na projekte aj miesto na oddych! No a keď sa to naučíte pri práci na projekte, pri ďalších stážach akoby ste to našli. 

A verte mi, že ak si necháte priestor na oddych, tak aj kvalita vašej práce stúpne.

5. Zlyhávať

Hoci budete mať pocit, že všetci ľudia z tímu, alumni a lektori sú neomylní, opak je pravdou. Každý z nich sa raz pomýlil a urobil chybu. Je to ľudské, no odporúčam sa z každej chyby poučiť. 

Chyby budete robiť rôzne. Od zle nastavenej komunikácie v tíme až po nedostatok otázok na úvodnom stretnutí a následnú nejastnosť celého zadania. 

Celý tento projekt je však určený presne na toto. Aby ste si skúsili čo to znamená a prináša pracovať pre firmu na reálnom zadaní. Takže chyby sú úplne na mieste. Aj ja som to nakoniec pochopila.

– Hanka Benedikovičová, študentka 2021/2022

Podobné články

Prečítajte si #akosatoda